<
Menu
<<  יוני 2017  >>
 א'  ב'  ג'  ד'  ה'  ו'  ש' 
    
 facebook facebook

about Polska

Polish Tourism

Poles and the Holocaust

go poland! study polish

a

גרסת הדפסה    קולנוע
Write e-mail

ארכיון אירועי קולנוע בשנת 2009

חמישי 01.01.09   -  חמישי 31.12.09  

אוסף כל אירועי הקולנוע בשנת 2009


 

תמונות נעות – תערוכה וסדנאות המוקדשות לאמנות הסטוריבורד הפולני


המילה סטוריבורד מציינת תהליך רישום התמונות המרכזיות בסרט על פי נתוני התסריט. צופים רבים אינם יודעים כי התמונות הנצפות על המסך הגדול צוירו קודם לכן ברוח ציורי הקומיקס. התערוכה כוללת ברובה עבודות של גרפיקאים צעירים, ביניהם קשיה אדאמיק שעבדה עם הבמאית אגנישקה הולנד בסרט "יאנושיק", מקסים רבייר שאייר את "הפסנתרן" של רומן פולנסקי ומתיאוש ראקוביץ', שהכין את הסטוריבורד לסרט הפולני החדש על קרב וסטרפלטה. בתערוכה יוצגו גם איוריו של אנדז'יי ואידה, שייחס חשיבות מיוחדת לקומפוזיציה של המסגרת ופסח על פרטי הדמויות. בצד התערוכה יתקיימו סדנאות לסטודנטים בהדרכת מתיאוש ראקוביץ'.

אוצרת: אנה קארדאשבסקה

25 בנובמבר בשעה 20:00 – פתיחת התערוכה בגלריה החללית, רח' הירקון 70.
התערוכה תהיה פתוחה לקהל עד 30 בנובמבר בשעות 11-19 , ביום שישי עד השעה 14:00
הסדנאות יתקיימו במכון הפולני, בית אסיה, ויצמן 4 ת"א בימים 22.11 בשעות 10-13:30, ב-23.11 מ-16:15 עד 20:00

המעוניינים מתבקשים לאשר את השתתפותם בדוא"ל  storyboard.workshop@gmail.com

ארגון: המכון הפולני בשיתוף גלריה חללית, קרן הקולנוע הישראלי, בצלאל

 


 

עין יהודית – פסטיבל עולמי לסרטים יהודיים

באי הפסטיבל יוכלו לצפות במבחר נכבד של סרטים פולניים: עולמה של טובה בבימוי מ. בוקוימסקי, מזנון בבימוי י. דאמאס, הנריק וארס. הזמר של וארשה בבימוי ה. דוברובסקי, בזכותו אנו חיים בבימוי דרוז'בסקי, מארס 68. סיפור לא גמור בבימוי י. חויצקי. לכל הסרטים כתוביות בעברית.

27-19 באוקטובר

אשקלון

www.jewisheye.org.il תכנית מפורטת של הפסטיבל:

מארגנים: המכון הפולני ופסטיבל עין יהודית


הפסטיבל הבינ"ל לסרטי אמנות תל-אביב

הפסטיבל הבינ"ל לסרטי אמנות תל אביב הוא אירוע תרבותי חדש שבמרכזו סרטים עלילתיים ותיעודיים בינ"ל שמתמקדים בסוגות האמנותיות השונות – רובם בהקרנות בכורה.

נוסע חסר מנוחה (צרפת/פולין 2008, 83 ד', תרגום לעברית ואנגלית, בימוי: ברונו מונסניון)

31.10.09 19:00 סינמטק 1

פיוטר אנדרשבסקי, אחד הפסנתרנים הצעירים והמבטיחים של עולם המוסיקה, שונא מטוסים ומכוניות ושונא לתכנן מסעות קונצרטים. לאנדרשבסקי יש קרון רכבת משלו ובתוכו הפסנתר שלו ורק בו הוא מוכן לנוע במסע הקונצרטים שלו. מסע חורף מוסיקלי ברחבי אירופה, הכולל קטעי מוסיקה ומציג דיוקן מרתק של פסנתרן מחונן ואדם יוצא דופן.

לפני השקיעה (פולין 2008, 96 ד', פולנית, תרגום לאנגלית ועברית, בימוי: יאצק בלאבוט)

30.10.09 10:30 סינמטק 1

קבוצת שחקנים החיה בבית האבות "סקולימוב", שנבנה במיוחד עבור אכלוס אמנים מבוגרים, מנסה להתאגד ולהעלות את פאוסט של גתה. בסרט מככבים כמה מבכירי השחקנים הפולנים הותיקים כמו יאן נוביצקי, באטה טישקייביץ', אירנה קוויאטקובסקה ודנותה שפלרסקה.

28 – 31 באוקטובר

סינמטק ת"א, שפרינצק 2, 03-6060800

www.cinema.co.il www.filmart.co.il

מארגנים:פסטיבל לסרטי אמנות, סינמטק ת"א, המכון הפולני


מהפכות של שלום: פולין-גרמניה

הקרנה מיוחדת של שני סרטים המתייחסים לסופה של המלחמה הקרה, לקץ המשטר הקומוניסטי באירופה ולהשלכותיהם. במלאות 20 שנה לקריסת הקומוניזם במזרח ובמרכז אירופה.

בריחה מקולנוע 'חופש' (פולין, 1990) בבימוי וויצ'ך מרצ'בסקי, 87 דקות (כתוביות בעברית)

קומדיה מטרידה לא פחות משהיא מצחיקה. מעשה במשורר ומבקר ספרות שנעשה צנזור. המטמורפוזה מתרחשת על רקע שורה של אירועים תמוהים ולא מציאותיים לכאורה בזמן הקרנת סרט בקולנוע 'חופש'.

מלאכים בשמי ברלין (גרמניה, 1987) בבימוי וים ונדרס, 127 דקות (כתוביות בעברית)

אחד מסרטיו המעולים של ונדרס. העלילה מתרחשת בסוף שנות השמונים בברלין – עיר עגומה וקודרת, כפי שהיא נצפית בעיניהם של שני מלאכים. המלאכים נודדים ברחבי העיר, מציצים לחיי היומיום של תושביה ועוזרים להם. יום אחד מחליט אחד המלאכים לוותר על הנצח ולהיעשות אדם.

 

10 בנובמבר בשעה 19:00

סינמטק תל-אביב, רח' שפרינצק 2, טל' 03-6060800

www.cinema.co.il

מארגנים: המכון הפולני, מכון גתה וסינמטק ת"א


סרטי אנימציה מאירופה בחולון

סרטיו של טומש באגינסקי קתדרה, אמנות הנפילה וסינמטוגרף יוקרנו במסגרת הקרנה של סרטי אנימציה מאירופה בסינמטק חולון. באגינסקי הוא מיוצרי האנימציה הידועים בפולין. סרט הביכורים שלו קתדרה (2002, 7 דקות), המבוסס על סיפור מדע בידיוני, היה מועמד לאוסקר. סרטו השני אמנות הנפילה (2004) קיבל את פרס 'סיגרף' – הפסטיבל הגדול ביותר לסרטי אנימציה ואפקטים מיוחדים. סינמטוגרף (2009) הוא סיפור על ממציא מטורף השוכח שאושר אינו נצחי.

נובמבר

סינמטק חולון, רח' גולדה מאיר 6, טל' 03-5021555

www.mediatheque.org.il

מארגנים: סינמטק חולון, המכון הפולני


 

סרטים פולניים בפסטיבלים ישראלים

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי ה - 25  בחיפה

בפסטיבל הקולונע בחיפה יוקרנו הסרטים קנה סוף של אנדז'יי ואידה, שריטה של מיכאל רוסה ופיגים של רוברט גלינסקי. הצופים יוכלו לפגוש את היוצרים מיכאל רוסה ורוברט גלינסקי.

קנה סוף (2008) בבימוי אנדז'יי ואידה, 85 דקות
הסרט מבוסס על סיפורו של ירוסלב איוושקביץ' על אהבה מאוחרת מדי ומוות שהוא תמיד מוקדם מדי. בה בעת טאטאראק הוא גם סרט על יצירת הקולנוע עצמה. הגיבורה היא לא רק מרתה הפיקטיבית, אלא גם השחקנית המגלמת אותה. ואידה שוזר בתוך הסיפור של איוושקביץ' מונולוג של השחקנית קריסטינה יאנדה על מות בעלה הצעיר, הצלם המעולה אדווארד קלונסקי שהסרט מוקדש לו.

 

שריטה (2008) בבימוי מיכאל רוסה, 84 דקות
האווירה בפסיכודרמה משפחתית מרגשת זו מזכירה את סרטיו של אינגמר ברגמן. יואנה ויאן הם זוג אוהב בעל ותק רב. יום אחד נודע ליואנה מפי "אלמוני ידידותי" על מעשים אכזריים שבעלה היה מעורב בהם .חשדות עמומים מטילים צל על יחסיהם
.

 

פיגיס (2009) בבימוי רוברט גלינסקי, 100 דקות
גלינסקי, יוצר הסרט היי טרסקה הבלתי-נשכח, מקדיש גם את סרטו האחרון לבעיותיו של נוער מתבגר. גיבור הסרט הוא טומק בן השש-עשרה, המתגורר עם הוריו ואחותו בבניין קודר סמוך לקו הגבול הגרמני-פולני. טומק מחפש לעצמו רווחים מהירים ומתחיל לעסוק בזנות.

 

10-3 באוקטובר – בסינמטק חיפה, שד' הנשיא 142, טל' 04-8104299 www.haifaff.co.il

מארגנים: המכון הפולני ופסטיבל הקולנוע חיפה


 

 

 

סרטים מתוך סדרת הפנטזיה עץ הקסם של אנדז'יי מלשקי

בפסטיבל הבינלאומי החמישי לסרטי ילדים  בתל-אביב

למרות "גילו" הצעיר, צבר לעצמו פסטיבל סרטי הילדים בסינמטק תל-אביב מוניטין. השנה נמנה עם חבר השופטים בפסטיבל יז'י מוסקוביץ', מנהל הפסטיבל הבינלאומי לקהל צעיר בפוזנן.

אוהבי הקולנוע יוכלו לצפות השנה בשלושה סרטים מתוך סדרת הפנטזיה עטורת הפרסים הבינלאומיים עץ הקסם של אנדז'יי מלשקי.

קובייה (2003), 26 דקות, דיבוב בעברית

הילד ויק, גיבור הקומדיה המטורפת קובייה ,מוצא קובייה שחורה-לבנה. כשהיא נופלת על הצד הלבן, היא מביאה מזל. כשהיא נופלת על צדה השחור, הרי זה סימן מבשר רע.  אצל ויק הקובייה מוטלת תמיד על צדה השחור ודנה אותו לאירועים אומללים.

אחים (2005), 28 דקות, דיבוב לעברית

עלילת הסרט מתרחשת בעיצומו של החורף, ערב חג המולד. לעץ המשמש להסקת הקמין יש תכונה מיוחדת: ברגע בעירתו הוא מגשים משאלות. כך הופך  האח הצעיר לאחיו הבוגר ולהיפך ואילו הסבתא הופכת ל...שעון מעורר. בעקבות מריבה שפורצת בין האחים, מביע האח הצעיר משאלה – שזאב יטרוף את אחיו הבוגר. שני האחים מתגייסים למאבק משותף נגד הסכנה הקרבה.

בולעי הספרים (פולין 2006), 29 דקות, דיבוב לעברית

לספריית בית הספר נשלח בטעות ארון מטבח, הניחן ביכולת לחולל קסמים. כל ספר שמציבים בו הופך לעוגה. יאקוב בן ה-12 שאיננו חובב קריאה, מגלה שדי לאכול עוגה אחת כדי לשלוט בידע שמכיל ספר שלם. יאקוב מתחיל לאכול ספרים והופך במהרה לתלמיד המצטיין בכיתה.

23-26 בספטמבר, סינמטק תל-אביב, רח' שפרינצק 2, טל.03-6060800
www.cinema.co.il

מארגנים: המכון הפולני, סינמטק תל-אביב


 

סרטה של מלגוז'טה שומובסקה שלושים ושלוש סצינות מן החיים

בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי ה-  26  בירושלים

שלושים ושלוש סצינות מן החיים בבימויה של מלגוז'טה שומובסקה הוא יצירה אישית על מוות במשפחה. שומובסקה בוחנת ברגישות את השלכות מותו של בן משפחה על חייה של המשפחה כולה, ובמיוחד על חייה של הגיבורה יוליה, שהעלילה מתוארת מנקודת מבטה. הסרט זכה בפרס ברדלס הכסף בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בלוקרנו.

9-18 ביולי, סינמטק ירושלים, דרך חברון 11, טל' 02-5654333  

www.jff.org.il

מארגנים: המכון הפולני, פסטיבל הקולנוע ירושלים

 


 

הקרנת הקופרודוקציה התיעודית הישראלית-פולנית אגם 68

1/07/09

19:30

סינמטק הרצליה

גיבורי הסרט התעודי אגם 68 הם יהודים פולנים מן האליטה הקומוניסטית, שנאלצו לעזוב את ביתם בשנת 1968 עם פרוץ מסע אנטישמי של השלטונות הקומוניסטים. הם קיבלו אישורי יציאה רק לישראל, רובם נסעו לשבדיה אך לעולם נשארו גולים פולנים. פולנים ממוצא יהודי. את השבועות האחרונים בפולין הם עשו בכפר, בבית שבו מתרחש הסרט. בשני חדרים הצטופפו אז עשרות אנשים. החצר הפכה למחנה עקורים, וזכתה לכינוי 'הר ציון' בפי הכפריים.
הפקה: מרק רוזנבאום, איתי תמיר, עירית שמגר, אנדז'יי טיטקוב. בימוי: עירית שמגר


1.7.09 – סינמטק הרצליה, סוקולוב 29 הרצליה.


למידע נוסף: http://hcinema.org.il/


 

הבימאי אנדז'יי מלשקה אורח יריד הקופרודוקציות "קו-פרו"

במסגרת היריד תתקיים הקרנה ממיטב הסרטים שהוקרנו בפסטיבל סרטי הילדים "Prix Jeunesse" בהשתתפותו של אנדז'יי מלשקה שזכה מספר פעמים בפרס הראשון בפסטיבל. מלשקה זכה גם בפרס היוקרתי אמי בעבור הסדרה "עץ הקסם". מלשקה יספר על עבודתו במפגש עם נציגים מתעשיית הקולנוע הישראלית.

 

"עץ הקסם" - סדרת סרטי פנטזיה לילדים בבימוי אנדז'יי מלשקה
ANDRZEJ MALESZKAבתמיכת המכון הפולני בתל אביב

"עץ הקסם", זוכת פרס אמי, נחשבת לסדרת הסרטים הטובה בעולם לצופים צעירים. היא כוללת שבעה פרקים על חפצים עשויים מעץ קסם ולכן ניחנו בתכונות מדהימות. מזחלת השלג, למשל, מתנהגת כמו כלב; קוביה משפיעה על גורל הגיבורים וילד אחד מתחיל לאכול ספרים. הסרטים, שבמרכזם ילדים ובני משפחתם, שזורים בהרפתקאות בלתי רגילות, בקסם ובהומור.

ארבעה מפרקי הסדרה יוקרנו בסינמטק תל אביב: "כלב מעץ", "קוביה", "אחים" ו"בולעי הספרים".

6/6 בשעה 11:00

כלב מעץ (פולין 2003) THE WOODEN DOG (Drewniany pies)
בימוי: אנדז'יי מלשקה Dir: Andrzej Maleszka

סיפורה של מגלשת שלג מעץ המתנהגת ככלב האסקי. היא גולשת בעצמה, מגיעה כאשר קוראים לה ומגנה על בעליה – ילד בן 8. כשגנב מנסה לגנוב אותה, הילד בורח ומסתתר בהרים. ה"כלב מעץ" מציל את חייו כשאר הילד מתחיל לקפוא. סיפור מלא קסם עם אפקטים יפים ומשחק מעולה של ילדים-שחקנים.

(27 דקות, דיבוב לעברית)

קובייה (פולין 2003) THE DICE (Kostka)
בימוי: אנדז'יי מלשקה Dir: Andrzej Maleszka

ויק מוצא קובייה שחורה-לבנה. אם היא נופלת על הצד הלבן היא מביאה מזל טוב. אם היא נופלת על הצד השחור היא מביאה מזל רע. ויק גורם לרצף של אירועים אומללים, ובניסיון לשנות את המזל הוא צובע את הקובייה כולה בלבן. אך אי אשר לרמות את הקוביה. עליו להמשיך ולזרוק אותה עד שתיפול על הצד הלבן. "הקובייה" היא קומדיה מהירה ומטורפת שדנה בנושאים חשובים כמו הבחירה בין כניעה לגורל לבין לקיחת סיכונים בחיים.

(26 דקות, דיבוב לעברית)

20/6 בשעה 11:00

אחים (פולין 2005) BROTHERS (Bracia)
בימוי: אנדז'יי מלשקה Dir: Andrzej Maleszka

עלילת הסרט מתרחשת בעיצומו של החורף, ערב חג המולד. לעץ המשמש להסקת הקמין יש תכונה מיוחדת: ברגע בעירתו הוא מגשים משאלות. הודות לכך מתחלפים שני אחים בתפקידיהם. האח הצעיר הופך לאחיו הבוגר ולהיפך ואילו הסבתא הופכת ל...שעון מעורר. בעקבות מריבה שפורצת בין האחים, מביע האח הצעיר משאלה – שזאב יטרוף את אחיו הבוגר. כשמופיע הזאב (בעור אדם), מצלצל השעון המעורר, המופעל על ידי הסבתא. שני האחים מתגייסים למאבק משותף נגד הסכנה הקרבה. בין מרכיביו האגדיים של הסרט נשזרים יסודות ריאליסטיים וקומיים המלמדים על עולמם הרגשי של הילדים. (28 דקות, דיבוב לעברית)

בולעי הספרים (פולין 2006) POŁYKACZE KSIĄŻEK
בימוי: אנדז'יי מלשקה Dir: Andrzej Maleszka

לספריית בית הספר נשלח בטעות ארון מטבח, הניחן ביכולת לחולל קסמים. כל ספר שמציבים בו הופך לעוגה. יעקב בן ה-12 , שאיננו חובב קריאה, מגלה כי די לאכול עוגה אחת כדי לשלוט בידע הטעון בספר שלם. יעקב מתחיל לאכול ספרים והופך במהרה לתלמיד המצטיין בכיתה. הוא גם מוזמן להשתתף בתחרות טלוויזיה לגאונים צעירים. הכול מתנהל למופת עד שבאחד הימים יעקב אוכל ספר על דיאטה ומאז אינו יכול לאכול ממתקים. מועד התחרות מתקרב. יעקב חייב לזכות בפרס הגדול כדי שיוכל לקנות את האנציקלופדיות שאכל ולהחזירן לספריה. בלית ברירה הוא מחיל לקרוא ספרים...(29 דקות, דיבוב לעברית)

סינמטק ת"א, שפרינצק 2, 03-6060800

www.cinema.co.il

מארגנים:

קו-פרו, מכון גתה והמכון הפולני

 


 

רטרוספקטיבה לסרטיו של יז'י סקולימובסקי ומיטב האנימציה הפולנית בסינמטקים

רטרוספקטיבה

הבימאי הפולני יז'י סקולימובסקי יהיה אורח הסינמטקים ברטרוספקטיבה המוקדשת לו.
יז'י סקולימובסקי – בימאי קולנוע, תסריטאי, שחקן, משורר וצייר שיצירותיו הקולנועיות זכו להוקרה ולפרסים רבים, בין היתר, בפסטיבלים היוקרתיים של קאן וברלין. אחרי שהפסיק לעשות סרטים משך יותר מעשור והתרכז בציור, חזר סקולימובסקי ליצור עבור המסך הגדול. לאחרונה ביים את הסרט עטור השבחים "ארבעה לילות עם אננה", סיפור מקסים ויחד עם זאת מעט פרוורטי על מהות האהבה.

אנימציה

התכנית כוללת כ-60 סרטים, מהקלאסיים ועד העכשוויים. רשימת היוצרים הפולנים כוללת את וויטולד גיירש, מירוסלב קיוביץ', אנדז'יי קיוביץ', סטפן שאבנבק, את תומאש בגינסקי שסרטו "קתדרה" היה מועמד לאוסקר ואת זביגנייב ריבצ'ינסקי שזכה באוסקר עבור סרטו המרהיב "טנגו".

סטפן שאבנבק – סיים את לימודי הבימוי בבית הספר לקולנוע בלודז'. החל דרכו באנימציה עם סרטו המוצלח "הכל הוא מספר". שאבנבק נחשב לאחד מן האנימטורים הבולטים בפולין.

תומאש בגינסקי – שרטט, אנימטור ובימאי. עזב לימודי אדריכלות והחליט להתמקד בלימוד עצמי של אנימציה. המחשב הוא הכלי המרכזי בעבודתו. העבודה על סרטו הראשון "קתדרה" נמשכה שלוש שנים. הסרט זכה בפרסים בפסטיבלים חשובים בתחום אנימציית מחשב ואנימציה ידנית. כמו כן היה הסרט מועמד לאוסקר בקטגוריה סרט אנימציה קצר.

זביגנייב ריבצ'ינסקי – סופר, בימאי, תסריטאי ומעצב של סרטי אנימציה ניסיוניים. אחרי "טנגו", שזכה באוסקר ב-1983, החליט ריבצ'ינסקי להישאר בארצות הברית ולעסוק ביצירת סרטים קצרים וקליפים עבור ערוצי טלביזיה. ריבצ'ינסקי התפרסם כבמאי קליפים ובמיוחד בזכות יצירת המופת לשיר "אימג'ן" של ג'ון לנון.

רטרוספקטיבה – במהלך אפריל (פתיחות: י-ם 2.4, חיפה 5.4, ת"א 6.4)

אנימציה -  במהלך מאי

סינמטקים
www.ethos.co.il/cinema
www.cinema.co.il www.hcinema.org.il www.jer-cin.org.il www.fn.org.pl www.mediatheque.org.il

מארגנים: מכון אדם מיצקייביץ' וסינמטקים

 


 

מיטב האנימציה הפולנית בסינמטקים

התכנית כוללת כ-60 סרטים, מהקלאסיים ועד העכשוויים. רשימת היוצרים הפולנים כוללת את וויטולד גיירש, מירוסלב קיוביץ', אנדז'יי קיוביץ', סטפן שאבנבק, את תומאש בגינסקי שסרטו "קתדרה" היה מועמד לאוסקר ואת זביגנייב ריבצ'ינסקי שזכה באוסקר עבור סרטו המרהיב "טנגו".

סטפן שאבנבק – סיים את לימודי הבימוי בבית הספר לקולנוע בלודז'. החל דרכו באנימציה עם סרטו המוצלח "הכל הוא מספר". שאבנבק נחשב לאחד מן האנימטורים הבולטים בפולין.

תומאש בגינסקי – שרטט, אנימטור ובימאי. עזב לימודי אדריכלות והחליט להתמקד בלימוד עצמי של אנימציה. המחשב הוא הכלי המרכזי בעבודתו. העבודה על סרטו הראשון "קתדרה" נמשכה שלוש שנים. הסרט זכה בפרסים בפסטיבלים חשובים בתחום אנימציית מחשב ואנימציה ידנית. כמו כן היה הסרט מועמד לאוסקר בקטגוריה סרט אנימציה קצר.

זביגנייב ריבצ'ינסקי – סופר, בימאי, תסריטאי ומעצב של סרטי אנימציה ניסיוניים. אחרי "טנגו", שזכה באוסקר ב-1983, החליט ריבצ'ינסקי להישאר בארצות הברית ולעסוק ביצירת סרטים קצרים וקליפים עבור ערוצי טלביזיה. ריבצ'ינסקי התפרסם כבמאי קליפים ובמיוחד בזכות יצירת המופת לשיר "אימג'ן" של ג'ון לנון.

אנימציה -  במהלך מאי

סינמטקים
www.ethos.co.il/cinema
www.cinema.co.il www.hcinema.org.il www.jer-cin.org.il www.fn.org.pl www.mediatheque.org.il

מארגנים: מכון אדם מיצקייביץ' וסינמטקים

 

סרטים דוקומנטרים מפולין בפסטיבל דוק אביב הבינ"ל לקולנוע דוקומנטרי

מיטב הסרטים הדוקומנטריים מפולין יוקרנו במסגרת פסטיבל דוק אביב הבינ"ל ה-11 לקולנוע דוקומנטרי.

16-7 במאי

סינמטק ת"א, שפרינצק 2

www.docaviv.co.il

מארגנים: מכון אדם מיצקייביץ' וסינמטק ת"א

סרט התעודה של מארצ'ין קושאלקה "עד שיכאיב" בפסטיבל דוקאביב

"עד שיכאיב", אחד הפרקים בסדרת התעודה "עשרת הדברות... לאחר עשרת הדברות", מגולל מערכת יחסים אינטימית בין פסיכיאטר בן 53 לבין אמו הדאגנית והתובענית. היחסים בין השניים מסלימים לכדי סכסוך כאשר בחייו של הפסיכיאטר מופיעה אישה אחרת. "עד שיכאיב", שאורכו 25 דקות, זכה בפרס "יונת הזהב" בפסטיבל הבינלאומי לסרטי תעודה ואנימציה במינסק.

בימוי תסריט וצילום: מארצ'ין קושאלקה
מוסיקה: מיכאל לורנץ
צליל: קז'ישטוף סוחודולסק
עריכה: אנה ואגנר
הפקה: הטלוויזיה הפולנית

08.5.2009 – סינמטק 1 - בשעה 20:00

11.5.2009 – סינמטק 2 - בשעה 16:00

12.5.2009 – סינמטק 1 - בשעה 10:00

סינמטק תל אביב, שפרינצק 2


 

 

טריקים

סרטו של אנדרז'י יאקימובסקי.

שנה: 2007
שפה: פולנית
אורך הסרט: 95 דקות
הפצה: סרטי שפירא

תקציר הסרט:

סטפק בן ה-6 מאמין שביכולתו לשלוט בגורל. אחותו, אלקה בת ה-18 מלמדת אותו איך לשחד את הגורל על ידי מחוות ומתנות קטנות. יום אחד נקראת בדרכו של סטפק הזדמנות לשנות את חייו. סדרה של מקרים מאפשרת לו להכיר את אביו שעזב כשהיה תינוק להפגיש שוב את הוריו. כשהכול מונח על הפרק והוא לא מוצא מתנה לגורל, סטפק לוקח את השליטה בחיי משפחתו לידיו.

"סרט יפיפה, מקסים ומלא חיים שמזכיר את הגל הצ'כי החדש - "  The Hollywood Reporter

מועמד פולין לסרט הזר הטוב ביותר, אוסקר 2009
זוכה שני פרסים פסטיבל ונציה 2007
זוכה פרס השחקן הטוב ביותר פסטיבל טוקיו 2007
זוכה פרס חבר השופטים פסטיבל סאן פאולו 2007
זוכה פרס חבר השופטים פסטיבל מיאמי 2008
פסטיבל חיפה 2008

 

טריקים מציג בקולנוע דיזינגוף
דיזינגוף 50, דיזינגוף סנטר, ת"א.

לזמני הקרנות והזמנת כרטיסים: http://www.diz.co.il

 

 


 

פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-24 בחיפה
21-14 באוקטובר

 

סרטים פולנים

בנק סיפור על כורה שחתם על תכנית פרישה מוקדמת וכתוצאה מכך מוצא עצמו ברשימה השחורה של כורים המעוניינים לעבוד במכרות בפולין. הוא חייב לעשות סדר בחייו: למצוא עבודה ולהקים משפחה – בהתאם למסורת הסילסית. בימוי: רוברט גלינסקי

 

 

קטין דין וחשבון נוקב על אירועי רציחתם של קצינים פולנים בידי אנשי המשטרה החשאית הסובייטית (NKVD) ב-1940 בקטין. בימוי: אנדז'יי ויידה


 

 

יין תותים אנדז'יי הוא שוטר שרוצה לברוח מעברו. הוא עובר לכפר קטן בגבול אוקראינה-סלובקיה, שם הוא חווה את המרכיבים האמיתיים בחיים: חברות, אהבה ומוות. בימוי: דריוש יבלונסקי

 

 

תחבולות סטפק בן ה-8 ואחותו אלה גרים בוולבז'יך. יום אחד בתחנת הרכבת הם מבחינים באביהם שזנח את המשפחה. סטפק הצעיר ינסה את כל התחבולות האפשריות על מנת להחזיר את המשפחה לחיקה. הסרט נקנה להפצה ע"י סרטי שפירא ויוקרן בישראל גם לאחר הפסטיבל. בימוי: אנדז'יי יאקימובסקי

 

 

 

בכורה עולמית של אביב 1941
סרט עלילתי ראשון שהופק בהפקה משותפת פולנית-ישראלית

התסריט מבוסס על סיפור קצר של סופרת יוצאת מגדר הרגיל - אידה פינק - שנולדה בפולין וכותבת אך ורק בפולנית, למרות שהיא חיה בישראל משנת 1959. הדמות הראשית באביב 1941 היא קלרה; צ'לנית ממוצא פולני בעלת שם-עולמי שנוסעת מקנדה לפולין לראשונה אחרי 30 שנה בכדי להשתתף בטקס חנוכת אולם קונצרטים שנקרא על שמה. אולם בהגעתה לעיר הולדתה, שבים ומציפים אותה זיכרונות. בסרט בבימויו של אורי ברבש – ישראלי ממוצא פולני –צוות שחקנים מרשים, וביניהם: ג'וזף פיינס, קלי האריסון, קלייר היגינס, מריה פקולניס ומירוסלב באקה. מפיקים: אופוס פילם (פולין), פרקסיס פילם (ישראל)

21-14 באוקטובר, סינמטק חיפה, שד' הנשיא 142, 04-8104299

למידע נוסף: www.haifaff.co.ilפנטסיה מפולין בפסטיבל אייקון
הפסטיבל ה-12 למד"ב, פנטסיה ומשחקי תפקידים
18-14 באוקטובר

רבים מכירים את יצירותיו של סטינסלב לם. ספריו היוו את מקור ההשראה לסרטיהם של אנדז'י טרקובסקי וסטיבן סודרברג, 'סולריס', ולסרטו של אנדז'י ויידה, 'רולי פולי'. בפסטיבל אייקון הנוכחי יוכלו קהל שוחרי הפנטסיה לצפות בסרטים שנוצרו על בסיס יצירותיו של סטינסלב לם ולהתוודע לפנטסיה מפולין.

18-14 באוקטובר, סינמטק ת"א, שפרינצק 2, 03-6060800

מידע מפורט על פסטיבל אייקון תוכלו למצוא ב: www.icon.orgהקרנת הקופרודוקציה התיעודית הישראלית-פולנית אגם 68
31-24 באוקטובר

גיבורי הסרט התעודי אגם 68 הם יהודים פולנים מן האליטה הקומוניסטית, שנאלצו לעזוב את ביתם בשנת 1968 עם פרוץ מסע אנטישמי של השלטונות הקומוניסטים. הם קיבלו אישורי יציאה רק לישראל, רובם נסעו לשבדיה אך לעולם נשארו גולים פולנים. פולנים ממוצא יהודי. את השבועות האחרונים בפולין הם עשו בכפר, בבית שבו מתרחש הסרט. בשני חדרים הצטופפו אז עשרות אנשים. החצר הפכה למחנה עקורים, וזכתה לכינוי 'הר ציון' בפי הכפריים.
הפקה: מרק רוזנבאום, איתי תמיר, עירית שמגר, אנדז'יי טיטקוב. בימוי: עירית שמגר

24 באוקטובר 14:00, 26 באוקטובר 21:00 סינמטק ת"א, שפרינצק 2, 03-6060800
27, 31 באוקטובר 21:30 סינמטק ירושלים, דרך חברון 11, 02-5654350


למידע נוסף: www.cinema.co.il www.jer-cin.org.ilסרטים פולנים בפסטיבל עין יהודית
30-22 באוקטובר

אם לשפוט עפ"י מספר הפרסומים והסרטים היוצאים בפולין ועוסקים בנושאים יהודיים, נראה כי לפולנים עניין מיוחד בתרבות ובהיסטוריה יהודית. בפסטיבל עין יהודית הנערך באשקלון יוקרנו לא פחות מחמישה סרטים שהופקו בפולין בשנים האחרונות. שמות הסרטים: אורקה, דון קישוט בארץ הפלאות, עיירה ושמה קרוקה, זר מספר 6 ומזכרת מוורשה. פרטים מלאים אודות הסרטים תוכלו למצוא באתר האינטרנט של הפסטיבל.

30-22 באוקטובר, אשקלון

 

מידע מפורט על פסטיבל עין יהודית תוכלו למצוא ב: www.jewisheye.org.ilרטרוספקטיבה של וויצ'ך יז'י האס
נובמבר

האס הוא אחד מבימאי הקולנוע הפולנים הבולטים; בימאי הידוע בזכות הדמיון הפיוטי שלו וכישרונו הבלתי רגיל לעבד למסך יצירות מופת ספרותיות. למרות שבסרטיו מופיעים לא פעם נושאים הקרובים למסורת היהודית, הוא כמעט ואינו מוכר בישראל. הרטרוספקטיבה מורכבת מסרטיו העלילתיים המפורסמים ביותר, זוכי פרסים, וביניהם סרט הביכורים 'הלולאה' (1957) וקומדיית ההרפתקאות הפנטסטית 'כתב יד מסרגוסה'. כמו כן יוקרנו עיבודים קולנועיים ליצירות ספרותיות: 'הבובה' עפ"י רומן של בולסלאב פרוס, 'סיפורים שגרתיים' בהשראת סיפורים קצרים של צ'כוב, והסרט זוכה פרס חבר השופטים בפסטיבל קאן 'בית המרפא בסימן שעון החול' עפ"י ספרו של ברונו שולץ.


נובמבר

למידע נוסף:


סינמטק תל אביב, שפרינצק 2, טל' 03-6060800
www.cinema.co.il
סינמטק ירושלים, דרך חברון 11, טל' 02-5654350
www.jer-cin.org.il
סינמטק חיפה, שד' הנשיא 142, טל' 04-8104299
www.haifaff.co.il

 


 

סרטים פולנים בפסטיבל ה- 25 לקולנוע ירושלים
19-10 ביולי

במסגרת חצי יובל לפסטיבל הקולנוע ירושלים תתקיים הקרנת הבכורה של הסרט המפורסם קטין בבימויו של אנדז'י ויידה שהיה מועמד לאוסקר 2008. כמוכן יוקרנו סרטים פולנים חדשים וביניהם: זמן למות בבימויה של דורותה קנדז'ז'בסקה והתיבה בבימויו של גז'גוז' יונקייטיס.

קטין (בימוי: אנדז'יי ויידה)

סיפורם של קצינים פולנים שנרצחו בידי אנשי המשטרה החשאית הסובייטית ב-1940 בקטין. הטרגדיה מוצגת מנקודת מבטם של נשותיהם המחכות לבעליהם ואבות ילדיהן, ללא ידיעה בדבר הפשע שבוצע. אחד מסרטיו האישיים ביותר של הבימאי זוכה האוסקר אנדז'י ויידה.

 

 

זמן למות (בימוי: דורותה קנדז'ז'בסקה)

סרטה האחרון של קנדז'ז'בסקה (אורחת הפסטיבל לקולנוע נשי ברחובות בשנה שעברה) כולל את צילומיו בשחור-לבן של ארתור ריינהרט. סיפור יפיפה על זיקנה, על זמן שחולף ועל חיים ומוות. בגילומה של שחקנית הקולנוע הפולני האגדית דנותה שפלרסקה.

 

 

התיבה (בימוי: גז'גוז' יונקייטיס)

סרט מצויר קצר. העלילה מתרחשת בעולם הנתון למגפה. הניצולים הבודדים שנותרו נעים בעזרת מיכליות נפט בחיפוש אחר קרקע מטוהרת.

 

 

19-10 ביולי, סינמטק ירושלים, דרך חברון 11

למידע נוסף:

www.jff.org.il

 


 

מחווה לקולנוע פולני עכשווי והקרנת הסרט "אם זה יקרה"
28 במאי 19:00
סינמטק ת"א

 

במסגרת שנת פולין בישראל 2008/2009, קופרו- קרן לשווק סרטי תעודה, יחד עם מכון אדם מיצקייביץ' מוורשה, מציגים מחווה לקולנוע פולני עכשווי. בפתיחת המחווה יספר דר' מתאוש וורנר, מרכז תכנית הקולנוע במכון אדם מיצקייביץ', בליווי דוגמאות מסרטים, על התהפוכות שעברו על הקולנוע הפולני מאז קריסת הקומוניזם, לאחר מכן יוקרן סרטו התיעודי של הבמאי מרסל לוז'ינסקי "אם זה יקרה", שהיה ברשימת תשעת הסרטים המועמדים לאוסקר ב 2008. הערב ייחתם בפאנל. משתתפי הפאנל יציגו אפשרויות לשיתופי פעולה בין יוצרים ישראלים וגופי קולנוע ומפיקים מפולין. את הדיון ינחה מפיק הקולנוע הישראלי מארק רוזנבאום.

 

במהלך שוק הקופרודוקציות, שימשך עד סוף חודש מאי, יוקרן בכל יום סרט פולני במסגרת המחווה.

בקישור הבא [רשימת הסרטים] תוכלו למצוא את רשימת הסרטים.

 

נתראה בסינמטק!

אתר: http://www.copro.co.il

 

 


 

 

רטרוספקטיבה לסרטיו של קשישטוף קישלובסקי

ותערוכה קשישטוף קישלובסקי – עקבות וזיכרונות

1 באפריל – 31 במאי

הרטרוספקטיבה תציג מכלול של סרטי סטודנטים קצרים, סרטים דוקומנטאריים וסרטים באורך מלא. מלבד סרטים בעלי שם עולמי כמו עשרת הדיברות, חייה הכפולים של ורוניק ושלושת הצבעים, יוקרנו סרטים פחות מוכרים אשר גם להם מקום של כבוד בתולדות האמנות השביעית.

הרטרוספקטיבה תלווה בתערוכה האוצרת בתוכה תיעוד מקיף של חייו המקצועיים והאישיים של הבימאי. התערוכה כוללת צילומים, קטעי עיתונות, כרזות פולניות ובינלאומיות, ביקורות, קטלוגים,פרסומים וחומרי ארכיון שונים שטרם הוצגו לקהל הרחב.

1 באפריל – 31 במאי

סינמטק ירושלים, דרך חברון www.jer-cin.org.il

סינמטק ת"א, שפרינצק 2 www.cinema.co.il

סינמטק חיפה, שדרות הנשיא 142 www.haifa.gov.il/cinema

כרטיסים: www.ticketnet.co.il

 

 


 

סרטי סטודנטים פולנים בפסטיבל הבינלאומי ה-12 לסרטי סטודנטים

31 במאי – 7 ביוני, סינמטק ת"א

אחת  לשנתיים סרטיהם של סטודנטים מבתי ספר לקולנוע בפולין מוזמנים להשתתף בתחרות הבינ"ל. אנו מצפים שעל סמך שנים עברו, גם השנה סרטים אלו יזכו להכרת הציבור והשופטים.

מחוץ למסגרת התחרות, תינתן הזדמנות לבית הספר הגבוה לקולנוע טלביזיה ותיאטרון שבלודז' להציג את תוצריו. בין רשימת  המפורסמים, בוגרי בית הספר, ניתן למצוא את קשישטוף קישלובסקי, אנדז'י ווידה ורומן פולנסקי.

31 במאי – 7 ביוני, סינמטק ת"א, שפרינצק 2

למידע נוסף: www.taufilmfest.com

 

 


 

 

פסטיבל דוק-אביב ה-10 לסרטים דוקומנטאריים

12-3 באפריל, סינמטק ת"א

השתתפות הבמאי והמפיק קשישטוף קופצ'ינסקי

 

המסמך הקולנועי שתיקת האבנים (2007) שמשתתף בתחרות הבינלאומית הוא ניסיון להגיע לאמת בכל הנוגע למותה בסקילה של אמינה, אישה בת 29 מצפון אפגניסטן שהייתה חשודה בניאוף. סיפור מטלטל הנותן מבט על עולם הנשלט עפ"י ערכים שונים בתכלית.

 

בנוסף, יוקרן גם הסרט הקצר היום ראשון בהפקת קופצ'ינסקי (בימוי: מ. סאוטר)

8,7 באפריל 12:00

9 באפריל 18:00

11 באפריל 10:00

לאחר ההקרנה יתקיים מפגש עם קופצ'ינסקי

 

 

מבחר סרטים דוקומנטרים של הבימאי קשישטוף קישלובסקי

בתכנית:

לודז' – מקצה לקצה (1969) דיוקן עירוני. מבט אופטימי על תעשיית הטקסטיל של לודז' ויחד עם זאת על מבניה המתפוררים.

סיפורו של חייל (1970) הסרט מתאר סיפורם של מספר חיילים שאיבדו את מאור עיניהם בזמן המלחמה. זהו מסמך מלחמתי שונה לחלוטין, רחוק מכל תיעוד רשמי.

כרוניקה של מוות (1972) תיעוד העבודה בבית הלוויות כראי לבירוקרטיה שלא ניתן להימנע ממנה גם לאחר המוות.

מניח המרצפות (1973) ההיסטוריה של פולין בעיניהם של אלה שהלכו שבי אחר בנייה ברוח הקומוניזם, אלה שבסופו של דבר הפכו למאוכזבים.

קרני הרנטגן (1974) דיוקן מרגש של אנשים שנדבקו בדלקת ריאות ומאושפזים בבית הבראה בסוקולובסק.

מנקודת מבטו של שומר לילה (1977)  מבט מטפורי על טוטליטאריזם. דיוקנו של שומר מפעל, מעריץ פאנאטי של סדר מופתי. זהו אחד מסרטיו הבודדים של קישלובסקי בו הגיבור הוא דמות שלילית.

ראשים מדברים (1980) אנשים מרקע שונה ומטווח גילאים של ילד בן שנה עד אישה בת מאה, עונים על השאלות: באיזו שנה נולדת? מי את/ה? מה חשוב לך? הסרט נותן במה לאנשים בגילאים שונים המדברים על חלומות ובעיות ובעצם מספרים את סיפורו של המין האנושי; חלומו של ילד בן שנתיים להפוך למכונית וחלומה של בת מאה לחיות עוד קצת...

9 באפריל 18:00 סינמטק 2
12 באפריל 12:00 סינמטק 2

למידע נוסף: www.docaviv.co.il

 

 
.