<
Menu
<<  יוני 2017  >>
 א'  ב'  ג'  ד'  ה'  ו'  ש' 
    
 



facebook facebook

about Polska

Polish Tourism

Poles and the Holocaust

go poland! study polish

a

גרסת הדפסה    קורסים והשתלמויות
Write e-mail

ארכיון קורסים והשתלמויות בשנת 2008

שלישי 01.01.08   -  רביעי 31.12.08 



 

קורסים והשתלמויות בשנת 2008


לכתוב את השואה ומלחמת העולם השנייה היום

על נוטות החסד לג'ונתן ליטל

כנס בינלאומי
באוניברסיטה העברית ירושלים
21-23 ליוני, 2009
בנין רבין קמפוס הר הצופים

הורד קובץ PDF




 

 

פולין – מפגשים בין עבר-הווה-עתיד
סיור וירטואלי מאת יואל שתרוג
25 ביולי 12:00, בית התפוצות
אוניברסיטת ת"א, טל: 03-7457800

הצלם הישראלי יואל שתרוג ייקח אתכם למסע חזותי בוורשה, בקרקוב ובסביבותיהן.

הצלם ילווה אתכם לבתי קפה, לכיכרות, לרחובות צדדיים ציוריים, למבנים היסטוריים ולאדריכלות המודרנית.

המצגת תוצג במסגרת התכנית "שישי על הבוקר" שבבית התפוצות.

למידע וכרטיסים:
www.bh.org.il bhvarda@post.tau.ac.il

 

תוכנית הפגישות הקרובות

ינואר

15 בינואר – בית נגלר, קריית חיים
18:00 "דמויות יהודיות בספרות הפולנית הפוזיטיביסטית" – ירון בקר, המכון הפולני (בעברית)
20:00 "התחייה המפתיעה – סיפור הקהילה היהודית החדשה בפולין" – פיוטר קדלצ'יק, יו"ר ברית הקהילות היהודיות הדתיות בפולין (בפולנית)

16 בינואר – המכון הפולני, בית אסיה ת"א
18:00 "התחייה המפתיעה – סיפור הקהילה היהודית החדשה בפולין" – פיוטר קדלצ'יק, יו"ר ברית הקהילות היהודיות הדתיות בפולין (באנגלית)
19:30 "אורקה נחלניק – גנגסטר יהודי וסופר פולני" – ירון בקר, המכון הפולני (בעברית)

17 בינואר – מנהל חברה ונוער, י"ם
16:00 "התחייה המפתיעה – סיפור הקהילה היהודית החדשה בפולין" – פיוטר קדלצ'יק, יו"ר ברית הקהילות היהודיות הדתיות בפולין (באנגלית)
17:30 "דמויות יהודיות בספרות הפולנית הפוזיטיביסטית" – ירון בקר, המכון הפולני (בעברית)

17 בינואר – בית בלגיה, אונ' עברית – גבעת רם
19:30 "התחייה המפתיעה – סיפור הקהילה היהודית החדשה בפולין" – פיוטר קדלצ'יק, יו"ר ברית הקהילות היהודיות הדתיות בפולין (בפולנית)

29 בינואר – בית נגלר, קריית חיים
18:00 "אבדותיה של פולין בשנים 1939-1945" – ירון בקר, המכון הפולני (בעברית)

31 בינואר – מנהל חברה ונוער, י"ם
16:00 "תרומת פולין לניצחון על גרמניה במלה"ע השנייה" – אלכס דנציג, יד ושם (בעברית)
17:30 "יהודים – חיילי צבאות פולין" – אלכס דנציג, יד ושם (בעברית)

פברואר

5 בפברואר – מרכז משמעו"ת, קריית מוצקין
16:00 "הקולנוע הפולני כמורה להיסטוריה" – מתאוש וורנר, מכון אדם מיצקייביץ' (באנגלית)
18:00 "קולנוע יהודי בפולין בין שתי מלחמות עולם" – ד"ר מרקוס סילבר, אונ' חיפה (בעברית)

6 בפברואר – המכון הפולני, בית אסיה ת"א
18:00 "הקולנוע הפולני כמורה להיסטוריה" – מתאוש וורנר, מכון אדם מיצקייביץ' (באנגלית)

7 בפברואר – מנהל חברה ונוער, י"ם
16:00 "הקולנוע הפולני כמורה להיסטוריה" – מתאוש וורנר, מכון אדם מיצקייביץ' (באנגלית)
17:30 "קולנוע יהודי בפולין בין שתי מלחמות" – ד"ר מרקוס סילבר, אונ' חיפה (בעברית)

7 בפברואר - בית בלגיה, אונ' עברית – גבעת רם
19:30 "הקולנוע הפולני כמורה להיסטוריה" – מתאוש וורנר, מכון אדם מיצקייביץ' (בפולנית)

28 בפברואר – מנהל חברה ונוער, י"ם
16:00 "מפגשים מקרבים – שיחה בנושא מפגשי נוער פולני-ישראלי" (ריקי מנדל - מנהל חברה ונוער, ירון בקר – המכון הפולני)
17:30 "רב-שיח מנהלי בתי-ספר בנושא מסעות הנוער לפולין" – בהנחיית ירון בקר, המכון הפולני


מרץ

11 במרץ – מרכז משמעו"ת, קריית מוצקין
16:00 "ילדי השואה" – אדיתה קורק, מכון ZIH (המכון היהודי ההיסטורי) (באנגלית)
17:30 "אגדות ראשית פולין" – דר' מרטה לשיאק, ירון בקר – המכון הפולני (באנגלית ובעברית)

11 במרץ - בית נגלר, קריית חיים
19:30 "ילדי השואה" – אדיתה קורק, מכון ZIH (המכון היהודי ההיסטורי) (בפולנית)

12 במרץ - המכון הפולני, בית אסיה ת"א
18:00 "ילדי השואה" – אדיתה קורק, מכון ZIH (המכון היהודי ההיסטורי) (באנגלית)
19:30 "אגדות ראשית פולין" – דר' מרטה לשיאק, ירון בקר – המכון הפולני (באנגלית ובעברית)

13 במרץ – מנהל חברה ונוער, י"ם
16:00 "ילדי השואה" – אדיתה קורק, מכון ZIH (המכון היהודי ההיסטורי) (באנגלית)
17:30 "אגדות ראשית פולין" – דר' מרטה לשיאק, ירון בקר – המכון הפולני (באנגלית ובעברית)

13 במרץ - בית בלגיה, אונ' עברית – גבעת רם
19:30 "ילדי השואה" – אדיתה קורק, מכון ZIH (המכון היהודי ההיסטורי) (בפולנית)


אפריל
העיירה היהודית בעיני הסופרים הפולנים - ד"ר מלגוז'אטה דומגלסקה (אונ' לודג')
8 באפריל 16:00
- מרכז "משמעות" קריית מוצקין (באנגלית)
20:00 - בית נגלר, קריית חיים (בפולנית)
10 באפריל 19:30 - בית בלגיה, האונ' העברית - גבעת רם, י-ם (בפולנית)

העיירה היהודית בעיני הסופרים הפולניים והמחשת הנושא על פי הדוגמה של טיקוצ'ין
- ד"ר מלגוז'אטה דומגלסקה (אונ' לודג') ואלכס בק (מדריך)
9 באפריל 18:00 - המכון הפולני, בית אסיה (באנגלית ובעברית)

אורקה נחלניק - גנגסטר יהודי וסופר פולני - ירון בקר (המכון הפולני)
8 באפריל 17:30
- מרכז "משמעות", קריית מוצקין

ערב זיכרון לכבוד יום השואה - מפגש עם הפסנתרן הישראלי יוצא פולין, ניצול השואה, אלכסנדר תמיר
10 באפריל 18:00
- מרכז המוזיקה טארג עין כרם, ירושלים (בעברית)


מאי
תרגומי שירה פולנית לעברית - יעל שטרנברג (מורה, מתרגמת)
12 במאי
18:00 - בית נגלר, קריית חיים (בעברית)

עמדת פולין כלפי החלטת האו"ם מכ"ט בנובמבר 1947 - ד"ר מרקוס זילבר (אונ' חיפה)
13 במאי 16:00
- מרכז "משמעות", קריית מוצקין (בעברית)

זיכרון פולני היסטורי בעיצוב אנדרטאות - דורותה יארצקה (עתון "גאזטה ויבורצ'ה")
20 במאי 16:00
- מרכז "משמעות", קריית מוצקין (באנגלית)
20:00 - בית נגלר, קריית חיים (בפולנית)
21 במאי 18:00 - המכון הפולני, בית אסיה (באנגלית)
26 במאי 18:00 - בית נגלר, קריית חיים (תרגום לעברית)

מרץ 68 בפולין - פרספקטיבה של ארבעה עשורים - ד"ר פיוטר אוסנקה, האקדמיה הפולנית למדעים, המכון למחקר המדיני, מחבר הספר "מרץ 68"
20 במאי 17:30
- מרכז "משמעות" קריית מוצקין (באנגלית)
21 במאי 19:30 - המכון הפולני, בית אסיה (באנגלית)
22 במאי 19:30 - בית בלגיה, האונ' העברית - גבעת רם, ירושלים (בפולנית)

תרומת פולין לניצחון על גרמנה במלחמת עולם השנייה
יהודים - חיילי צבאות פולין - אלכס דנציג (יד ושם)
22 במאי 16:00 - מינהל חברה ונוער, ירושלים (בעברית)


קורסים למדריכים, מורים ושוחרי התרבות הפולנית:


יוני
העולם היהודי והפולני של יצחק בשביס-זינגר - פרופ' מוניקה אדמצ'יק גרבובסקה
האונ' ע"ש מארי קירי-סקלודובסקה
3 ביוני 16:00 - מרכז "משמעות", קריית מוצקין
20:00 - בית נגלר, קריית חיים (בפולנית)
4 ביוני 18:00 - המכון הפולני, בית אסיה ( באנגלית)
5 ביוני 16:00 - מינהל חברה ונוער, ירושלים (באנגלית)
19:30 - בית בלגיה, האונ' העברית - גבעת רם, ירושלים (בפולנית)

ז'אן מארי לוסטיגר - א יידישע קארדינל, ירון בקר (המכון הפולני)
3 ביוני 17:30
- מרכז "משמעות", קריית מוצקין (בעברית)

אגדות על ראשית פולין - ד"ר מרתה לשיאק, ירון בקר (המכון הפולני)
4 ביוני 19:30 -
המכון הפולני, בית אסיה (בעברית ובאנגלית)

חסידי אומות העולם הפולנים - נעמה אגוזי (יד ושם)
5 ביוני 17:30 -
מינהל חברה ונוער, ירושלים (בעברית)

תדיאוש בורובסקי ופרימו לוי - שני גורלות באושוויץ - ריקי מנדל (מינהל חברה ונוער), ירון בקר (המכון הפולני)
17 ביוני 16:00 -
מרכז "משמעות", קריית מוצקין (בעברית)

פולין – מפגשים בין עבר-הווה-עתיד
סיור וירטואלי מאת הצלם יואל שתרוג
26 ביוני 16:00 - מינהל חברה ונוער, ירושלים (בעברית)

במהלך פגרת הקיץ תוקדש התכנית החינוכית של המכון הפולני לסיורים לימודיים עבור מחנכים ומדריכים ישראלים. במסגרת זו יצרנו שלושה סיורים:

14-6 ביולי - "אלבום פולני" – סיור לימודי עבור מדריכים ישראלים המהווה סיכום לתכנית "הכר את פולין". מטרת הסיור להרחיב את הידע של המשתתפים על מחוזות בלתי מוכרים בפולין. הסיור יתקיים באזור פוזנן ובסילסיה תחתית.

31-22 ביולי "פולין מקרוב" – תכנית מיוחדת ל-12 מנהלי תיכונים ומעצבי מדיניות ישראלים כחלק מאירועי שנת פולין בישראל. התכנית כוללת סמינר בן 4 ימים בעיר פלוצק (יחד עם מנהלי תיכונים פולנים) וסיורים בוורשה, בגדנסק, בסופוט ובחבל מזוריה. מטרת התכנית היא להעמיק את הקשרים בין בתי ספר בפולין ובישראל.

23-15 באוגוסט "תחת שמיים משותפים" – המשך לסיורים שיזמנו בשנת 2005. המשתתפים הם טובי המורים והמדריכים שנטלו חלק בתכנית השנתית של המחלקה החינוכית במכון הפולני. מטרת הסיור להכיר למשתתפים מקומות חדשים בפולין כדי שיכניסו אותן לתכנית הסיורים בפולין של תלמידי ישראל. האתרים בתכנית: מחוז קוייבי, גדנסק , שטוטהוף, אזור האגמים מזורי ואזור ביאליסטוק.


הרצאות למדריכים,למורים ולקהל הרחב :

תחייתה של פולין וגורל היהודים בפולין בת-זמננו - ירון בקר (המכון הפולני)
3 בנובמבר 18:00, בית נגלר, קריית חיים (בעברית)

אבותיה של פולין העצמאית – דמובסקי, פדרבסקי ופילסודסקי – פרופ' אנדז'יי פרישקה
5 בנובמבר 18:00, המכון הפולני (באנגלית)
6 בנובמבר 16:00, מנהל חברה ונוער י-ם (באנגלית)
6 בנובמבר 19:00, בית בלגיה, אונ' עברית – גבעת רם (בפולנית)

תפקיד הכנסיה הקתולית בעיצוב החברה הפולנית בתקופה הקומוניסטית – זביגנייב נוסובסקי (WIEZ)
8 בדצמבר 18:00, בית נגלר, קריית חיים (בעברית)
8 בדצמבר 20:00, בית נגלר, קריית חיים (בפולנית)
10 בדצמבר 18:00, המכון הפולני (באנגלית)
11 בדצמבר 16:00, מנהל חברה ונוער י-ם (באנגלית)
11 בדצמבר 19:00, בית בלגיה, אונ' עברית – גבעת רם (בפולנית)


תחת שמיים משותפים
סדרת הרצאות בעברית בבית התפוצות בת"א
מבט מקיף על יחסי יהודים-פולנים במהלך הדורות והיום

12 בנובמבר 16:00 – 19:15
סיור מודרך במוזיאון: צמתים במסע העם היהודי במזרח אירופה - הצוות החינוכי של בית התפוצות
ייחודה של יהדות פולין; היסטוריה, גיאוגרפיה ודמוגרפיה - ד"ר דני בלטמן (אונ' חיפה)

19 בנובמבר 16:00 – 19:15
"פולניה" – בואם של היהודים לפולין "תקנות קאליש" - אלכס דנציג (יד ושם)
העיירה היהודית בקולנוע התיעודי, הרצאה בליווי סרטים - רבקה אדרת (בית התפוצות)

26 בנובמבר 16:00 – 19:15
תור הזהב של פולין במאה ה-15 עד ה-17 - היבטים מדיניים וכלכליים של יהודים - ירון בקר (המכון הפולני)
עולם שנעלם – פולין היהודית במצלמתו של רומן וישניאק וצלמים אחרים - טובה לשם (בית התפוצות)

3 בדצמבר 16:00 – 19:15
יהדות 'פולין הגדולה' על-פי סיפורי עם חסידיים - ד"ר מרדכי יושקובסקי (משרד החינוך)
מוסיקה יהודית במזרח אירופה: שירי ערש, משפחה, ניגונים וזמירות - ד"ר אבנר בהט (בית התפוצות)

10 בדצמבר 16:00 – 19:15
"כח, כסף והשפעה" - הברית הכלכלית בין היהודים לבין האצולה הפולנית - ד"ר אדם טלר (אונ' חיפה)
יהודים ופולנים ביצירה הספרותית הפולנית - רפי וייכרט (מתרגם, הוצאת קשב לשירה)

17 בדצמבר 16:00 – 19:15
מלכות פולין - מ"מבול" להיעלמותה ממפת אירופה והשפעת הדבר על גורל יהודיה
בתי כנסת במזרח אירופה – אמנות ומורשת
- אידה הוברמן (בית התפוצות)

31 בדצמבר 16:00 – 19:15
שותפות הגורל - תדיאוש קושצ'יושקו וברק יוסלביץ' – לוחמים נגד הכובש הזר - ד"ר טרויאנסקי (אקדמיה פדגוגית קרקוב)
תרבות היידיש בפולין הגדולה - ד"ר אביבה טל (אונ' בר-אילן)

 
.